"Laboratorium przyszłości" w 2b
W ramach realizacji projektu "Laboratorium przyszłości", wykorzystaliśmy w klasie 2b aparat fotograficzny do rozwijania kompetencje społecznych, komunikacyjnych, poczucia pewności siebie i własnej wartości.
Na początku zajęć uczniowie losowali osobę, dla której mieli wykonać medal symbolizujący to, co dostrzegają w wylosowanym koledze lub koleżance, czym wyróżnia się druga osoba, za co ją lubią lub podziwiają, dając jej poprzez to wzmocnienie pozytywne. Wykonywanie medalu było również ćwiczeniem rozwijającym wyobraźnię i pomysłowość.
W trakcie wręczania medali każdy miał okazję do powiedzenia osobie, której go przekazywał, jakie pozytywne cechy lub umiejętności u niej zauważa. Było to również ćwiczenie dzięki któremu każdy mógł skoncentrować się na wzajemnych zasobach, również u osób, z którymi miał do tej pory mniejszy kontakt.
Oprócz dokumentowania zajęć aparatem fotograficznym, wykorzystaliśmy również zdjęcia jako narzędzie ułatwiające komunikację, rozwijanie znajomości siebie nawzajem, podnoszenie poczucia własnej wartości, rozwijanie relacji w grupie. Ponownie każdy losował jedną osobę z grupy, nie mówiąc kogo wylosował, i spośród zdjęć rozłożonych na podłodze wybierał jedno zdjęcie, które według niego pokazywałoby coś ważnego, wartościowego, co dostrzegł w wylosowanym koledze lub koleżance.
Po wybraniu zdjęć pracowaliśmy w kręgu, w którym każdy opowiadał o wybranym przez siebie zdjęciu, odpowiadając równocześnie na pytanie - dlaczego to zdjęcie opisuje wybranego przeze mnie kolegę i koleżankę. Zdjęcia przedstawiały różne sytuacje i postacie z życia codziennego. Dzieci w bardzo ciekawy sposób opisywały swoich rówieśników. Ćwiczenie to, oprócz opisanych wcześniej efektów, dało również szansę na zmobilizowanie się do szukania pozytywnych cech u rówieśników, na które wcześniej mogło się nie zwracać uwagę. Wniosło również radość ze wzajemnej pracy w grupie, integrując ją.