Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja
W miesiącu maju obchodzimy ważne święta. 1 maja na całym świecie obchodzony jest jako Święto Pracy lub Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.
Drugim świętem jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony 2 maja. Tego dnia obchodzimy również Dzień Polaków i Polonii za Granicą. Z pewnością pamiętacie, że flaga jest jednym z naszych symboli narodowych. Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku. Wówczas to podczas uroczystości związanych z pierwszą rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja kobiety ubrały białe suknie przepasane czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Po raz pierwszy polskie barwy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku podczas powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości barwy narodowe uchwalił Sejm Ustawodawczy, który obradował w 1919 roku. Myślę, że pamiętacie z lekcji historii, że nasze barwy narodowe towarzyszyły polskiemu rycerstwu od czasów średniowiecza. Kolor czerwony przybierał różne odcienie, ale czerwień z białym orłem towarzyszyła wszystkim ważnym wydarzeniom w historii naszego narodu. Moi Drodzy, flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową i narodową. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
3 maja obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. 3 maja 1791 roku w Polsce uchwalona została pierwsza konstytucja. Konstytucję uchwalił Sejm Czteroletni zwany Sejmem Wielkim. Uznaje się, że polska konstytucja była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie, a drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii Państwa Polskiego. Podczas rozbiorów obchodzenie Święta Konstytucji 3 Maja było zakazane , a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Po zakończeniu II wojny światowej w Polsce nie obchodzono Święta Konstytucji, zostało ono przywrócone dopiero w roku 1990.W dniu Święta Konstytucji 3 Maja w całym kraju organizowane są uroczystości państwowe z udziałem najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem. Składne są kwiaty pod pomnikami, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Polacy uczestniczą w pochodach oraz Mszach Św. za Ojczyznę. Ze Świętem 3 Maja związane są również piękne pieśni patriotyczne, najbardziej znaną jest "Witaj majowa jutrzenko".
Małgorzata Nowak