PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 30 W BIELSKU - BIAŁEJ NA CZAS PANDEMII COVID-19
Na podstawie:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020 poz. 1394)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020 poz. 1394)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.2020 poz. 1386)
Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej.
Organizacja zajęć w szkole
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Przy wejściu do budynku szkoły umieszczono informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwiono skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). - Na czas obowiązywania procedur związanych z zapobieganiem COVID-19 wprowadza się zakaz przebywania na terenie placówki osób postronnych.
- Wstęp na teren szkoły dozwolony tylko osobom, które mają wpływ na ciągłość pracy szkoły z zachowaniem środków ostrożności – osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
- Rodzic/opiekun prawny, który potrzebuje załatwić sprawę w sekretariacie zgłasza ten fakt pracownikowi obsługi, który pełni dyżur w holu. Pracownik decyduje o możliwości wejścia do sekretariatu. W sekretariacie może przebywać tylko jeden interesant. Po wejściu poza hol nadal obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych mogą przebywać w wyznaczonych miejscach szkoły.
- Ustala się jako główny kontakt rodziców/ opiekunów prawnych z wychowawcą, nauczycielami, dyrekcją z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość - mobi-dziennik oraz telefoniczny 33 812 64 56.
- Rodzice przyprowadzający i odbierający dziecko mogą przebywać tylko na ternie holu, nie przekraczając żółtej linii.
- Rodzic przyprowadzając dziecko do szkoły zachowuje wszelkie środki ostrożności – osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk.
- Rodzica odbierającego dziecko ze szkoły obowiązują takie same procedury jak w przypadku przyprowadzania do placówki.
- Rodzice uczniów klasy 1a do dnia 7 września 2020 r. przyprowadzają dzieci od strony wejścia głównego i mogą wejść do szatni - dwie dorosłe osoby/ dwoje dzieci.
- Uczniowie klas 2-8 wchodzą i wychodzą ze szkoły samodzielnie. Rodzice czekają na dziecko przed budynkiem szkoły.
- Na teren szkoły klasy 1-6 wchodzą i wychodzą wejściem głównym.
- Klasy 7- 8 wchodzą i wychodzą ze szkoły wejściem przy sali gimnastycznej.
- Uczniów w szatni obowiązuje zakrycie ust i nosa - maseczka, przyłbica.
- Po skończonych lekcjach nauczyciel sprowadzający uczniów do szatni, sprawuje opiekę i dopilnowuje aby w pomieszczeniu nie przebywały duże grupy uczniów.
- Do wychowawcy rodzice/opiekunowie powinni złożyć zaświadczenie lekarskie dotyczące objawów występujących u dziecka związanych z alergią lub innymi dolegliwościami nie związanymi z występowaniem choroby zakaźnej.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze, we własnej szafce lub meblach szkolnych. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Zajęcia każdego zespołu klasowego odbywają się w tej samej sali (za wyjątkiem informatyki i wychowania fizycznego oraz podziału na grupy na zajęciach j. angielskiego, języka niemieckiego.)
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, zostaną usunięte lub zostanie uniemożliwiony do nich dostęp.
- Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć dezynfekowane będą przynajmniej raz dziennie.
- Uczeń nie może zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów np. zabawek, pluszaków.
- Nauczyciel przed rozpoczęciem każdej lekcji samodzielnie dezynfekuje stanowisko pracy.
- Po każdym dniu zajęć każda sala musi zostać zdezynfekowana.
- Uczniom zabrania się samowolnego zmieniania miejsca w klasie.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- Nauczyciele pełniący dyżury podczas przerw mają obowiązek zwracać uwagę na zachowanie dystansu między uczniami, nie grupowanie się uczniów w jednym miejscu.
- Podczas przerw uczniowie zasłaniają usta i nos - maseczka, przyłbica. Uczniowie spędzają przerwę przy sali lekcyjnej, w której odbywają się lekcje. Uczniowie mogą jedynie udać się do toalety lub ściśle określonych godzinach do biblioteki.
- Zajęcia wychowania fizycznego zaleca się organizować na świeżym powietrzu.
- Podczas zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe (np. sztuki walki, gimnastyka, koszykówka, piłka ręczna) i zastąpić je innymi (np. siatkówka, lekkoatletyka, trening przekrojowy, tenis stołowy i ziemny, badminton, biegi przełajowe). W miarę możliwości należy prowadzić zajęcia wychowania fizycznego na otwartej przestrzeni. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować. W sali gimnastycznej sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Uczniowie mający zajęcia na bloku sportowym zabierają strój oraz posiłek w woreczku. Plecak z podręcznikami należy pozostawić w sali lekcyjnej przypisanej do danej klasy.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji. Szczegółowe zapisy korzystania z zajęć świetlicowych znajdują się w procedurach bezpieczeństwa.
- Ze świetlicy korzystają tylko uczniowie, których rodzice pracują zawodowo.
- Rodzic przyprowadzający rano ucznia do świetlicy może wejść tylko do holu głównego.
- Rodzic odbierając dziecko ze świetlicy przekazuje dane dziecka pracownikowi portierni. Pracownik telefonicznie wzywa dziecko do szatani.
- Po godzinie 15.15 rodzic chcąc odebrać dziecko ze świetlicy dzwoni na domofonie aby wejść do szkoły. Pracownik obsługi wzywa ucznia do holu telefonicznie.
- Korzystających z biblioteki obowiązuje przestrzeganie regulaminu zasad korzystania z biblioteki szkolnej.
- Na czas epidemii zostaje wyłączony dostęp do dystrybutorów wody, uczniowie posiadają własne picie.
- Na czas epidemii sklepik szkolny zawiesza działalność.
- Uczniowie korzystają z własnego posiłku.
- Wydawanie obiadów dla uczniów szkoły będzie się odbywało według ściśle określonego harmonogramu bez możliwości zmiany.
- Dopuszcza się spożywanie obiadów w sali lekcyjnej przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny.
- Przy bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniem, należy obowiązkowo zakryć usta i nos.
- Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w sali 306 gabinet pielęgniarki zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (własny środek transportu).
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Szkoła posiada na wyposażeniu termometr bezdotykowy.
- W trakcie trwania zajęć lekcyjnych rodzice/ opiekunowie prawni mogą wejść na teren szkoły tylko w uzasadnionych sytuacjach za zgodą Dyrektora/ Wicedyrektora szkoły.
- Szkoła czynna jest w godzinach: od 6.30 do 16.30.
Postępowanie na wypadek choroby lub podejrzenia zakażenia COVID - 19
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie sala 306 do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki, fartuch oraz płyn do dezynfekcji rąk.
- Pracownicy w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.